TÜRKİYE’NİN FRANSIZ OKULLARI PARİSTEYDİ…

Fransa’da 2010 yılı mart ayına kadar sürecek olan “Türkiye Mevsimi” etkinlikleri kapsamında 26 Ocak – 17 Şubat 2010 tarihleri arasında Paris VI. Belediye’nin bir salonunda “Türkiye’de Yaşıyorum. Fransızca Konuşuyorum. Türkiye’nin Fransız Okulları: Geleceğe Uzanan Kökler” başlıklı bir sergi düzenlendi.

Saint Benoît, Sainte Pulchérie, Notre Dame de Sion, İstanbul Saint-Joseph, İzmir Saint Joseph ve Saint Michel lise leri ve Fransa’da yaşayan mezunların derneği olan UNION’un işbirliğiyle gerçekleştirilen sergide amaç okulların hem bugünkü dinamizmini, hem de köklü geçmişini ana hatlarıyla tanıtmaktı.

Küratörlüğünü (NDS 90) Saadet Özen’in üstlendiği sergi için fotoğraf sanatçısı Tijen Burultay altı Fransız okulunun günlük hayatını fotoğrafladı. Bunun yanı sıra hem Türkiye’deki hem Paris ve Roma’daki arşivlerden eski fotoğraflar ve okulların geçmişine dair çeşitli malzeme derlendi. Eski ve yeni fotoğraflar harmanlanarak tasarımcı Selçuk Özdoğan tarafından pa-nolara yerleştirildi; fermanlar, rahibelerin yazdığı mektuplar, eski kayıt defterleri, öğrenci dosyaları, eğitim gereçleri gibi sadece okulların değil, Türkiye’nin tarihine de ışık tutan çok çeşitli malzeme de vitrinlerde sergilendi. Bunun yanı sıra okulların tarihini anlatan on beş dakikalık bir de film hazırlanarak, 400 kişinin katıldığı açılış kokteyli sırasında gösterildi.

Serginin daha geniş kapsamlı olarak Türkiye’ye taşınması için okullar ve Türkiye’deki mezun dernekleri yakında çalışmalara başlayacaklar.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.