HAKKIMIZDA

Notre Dame de Sion’lular Derneği 1987 yılında kurulmuştur, halen 186’sı erkek olmak üzere 1820 üyesi vardır.

Derneğimizin amacı, eski ve yeni kuşakları birbirleriyle tanıştırıp kaynaştırmak, ortak kültürümüz NDS’lilik bilincini yaşatmak, bu doğrultuda çeşitli etkinlikler düzenlemektir: kültür gezileri (yurtiçi ve yurtdışı), tiyatro geceleri, konserlerin yanı sıra en önemli etkinliğimiz okulumuzun kuruluş günü olan 20 Ocak’ta “Mezunlar Günü” kutlamalarını gerçekleştirmek.

Her yıl okulumuzun “Büyük Salonu”nda düzenlediğimiz “Mezunlar Günü”nde, 25, 40 ve 50 yıllık mezunlarımıza “Anı Plaketleri”ni sunuyoruz. Ayrıca her yıl başarılı 5 mezunumuzu “NDS Başarı-Onur Ödülü” ile ödüllendiriyoruz.

Etkinliklerimizden elde edilen bağışlar ve üye aidatlarıyla gerek okulumuzda eğitim gören yetenekli fakat maddi olanakları bulunmayan öğrencilere, gerekse bir referansla gelen çeşitli üniversitelerde öğrenim gören üniversite öğrencilerine burs verilmektedir.

Derneğimiz, en büyük ve kapsamlı programını okulumuzun kuruluşunun 150. yılı kutlamaları sırasında hayata geçirmiştir. 2006 yılında, Notre Dame de Sion Lisesi’nin 150. Kuruluş Yılı Kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikler şöyledir:

  1. Mezunlarımızdan Saadet Özen’e hazırlatılan “Yüz Elli Yılın Tanığı: Notre Dame de Sion” başlıklı kitap Yapı ve Kredi Yayınları’ndan piyasaya çıktı.
  2. Aynı başlıklı bir sergi Yapı ve Kredi Sermet Çifter salonunda açıldı. Sergi boyunca, mezunlarımızın sunduğu konferanslar düzenlendi.
  3. Can Dündar tarafından hazırlanan, bir okulun penceresinden Türkiye’nin yüz elli yılının anlatıldığı Notre Dame de Sion’un Çocukları :Çalıkuşları adlı belgeselimiz NTV’de yayınlandı.
  4. Ankara Devlet Opera ve Balesi “Çalıkuşu “ balesinin özel bir gösterisi için İstanbul’a davet edildi.
  5. P.T.T.’ye NDS 150. Kuruluş Yılı Anı Pulu ve Milli Piyango İdaresi’ne de logomuzu içeren piyango bileti bastırıldı.

Okulumuzun 160. yıldönümünü ise 20 Ocak-12 Mart 2016 tarihleri arasında okulumuzun sergi salonunda açtığımız “Tarihin sonsuzluğunda: Notre Dame de Sion 160 Yaşında” adlı sergi ile kutladık. Sponsorluğunu mezunlarımızın, küratörlüğünü Saadet Özen’in, tasarımını Deniz Orçun’un üstlendiği sergi için kapsamlı bir arşiv çalışması yapıldı.

2008 yılında Nişantaşı Rumeli Cad. 16/6 no.lu binada açtığımız ve sınıf toplantıları, doğum günü kutlamaları, NDS’li yazarlarımızın imza günleri, çeşitli konukların katıldığı söyleşiler, değişik kurslar, çeşitli seminerlerle üyelerimize ve arkadaşlarına hizmet eden lokalimizi Haziran 2022’de kapatmak durumunda kaldık.

Okul yönetimi ile ortaklaşa yürüttüğümüz “NDS Edebiyat Ödülü” projesi 2020’de 12. yılına ulaştı. Mezunlarımızdan oluşan jürimiz her sene o yılın NDS Edebiyat ödülünü belirmek için yoğun olarak çalışıyor. Bu kapsamda 11 yıldır Tüyap Kitap Fuarında değişik konukların katıldığı, yoğun ilgi ile karşılanan birbirinden ilginç temalı paneller düzenlemekteyiz.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.