Tarihçe

NOTRE DAME DE SION’LULAR DERNEĞİ OLARAK 33.YILIMIZI KUTLADIK

1987 yılından bu yana 33 yılı geride bırakan ve Aralık 2020’de yıldönümünü kutladığımız derneğimizin halen 186’si erkek olmak üzere 1820 üyesi var.             

Kurucu Üyelerimiz; Erzen Pakel Onur 65’, İpek Deriş 65’, Beyhan Oğuz 65’, Ditsa Alaton 65’, Leman Dorsay 65’, İncilay Toplar 66’, İrem Vardar 66’, Berrin Koşar 77’, Leyla Alaton 80’, Mehtap Ünan 80’

Geçmişten günümüze neler yaptığımıza göz atacak olursak şöyle sıralayabiliriz:

– 1989 yılından itibaren gerek okulumuzda eğitim gören yetenekli ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, gerekse bize referansla başvuran çeşitli üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere burs verilmektedir. Bugüne kadar okuldan 110, okul dışından 200 öğrenci bu maddi destekten yararlandı. Halen 35 bursiyerimiz bulunuyor.

– Derneğin ilk yıllarında okul bünyesinde değerli konuklarla öğrencileri buluşturan söyleşiler düzenlendi.

– Farklı mekânlarda konuşmacı olarak davet edilen konukların katıldığı öğlen ve akşam yemekleri tertip edildi.

– Yılda iki kez, Aralık ve Mayıs aylarında okul içinde Kermes kurularak Derneğe katkı sağlandı.

– Rahmi Koç, Sadberk Hanım, Sabancı müzelerine, Bahçeköy’deki Atatürk Arboretumu’na, Şile’deki Kıraç Çiftliğine, Balat, Edirnekapı, Kuzguncuk, Üsküdar semtlerine vb. geziler düzenlendi, ayrıca Tekne Gezileri yapıldı.

– 1992-1993 sezonundan itibaren tiyatro bileti temin edip bunları dileyen üyelerimize ileterek birlikte oyun izleme etkinliği oluşturuldu. Daha sonra buna konserler de eklendi. Bu etkinlikler 2020 Mart ayına kadar devam etti.

– 1995’de Sarıyer/Gümüşdere’de Sion Ormanı hayata geçirildi.

– Her yıl okulun Büyük Salonu’nda düzenlediğimiz Mezunlar Günü’nde 25, 40 ve 50 yıllık mezunlarımıza “Anı Plaketleri” sunuluyor.

– 1995’te “20 Janvier” toplantısında Füreya Koral’a “Yılın NDS’lisi” ödülü verildi. Bedia Muvahhit, Tatyana Moran, Prof. Dr. Türkan Rado gibi mezunlara da sunulan bu ödül, 2002 yılında kurumsallaştı; her sene dört ya da beş mezunumuza “NDS Başarı-Onur Ödülü” veriliyor.

– Derneğin kurulduğu yıldan başlayarak “20 Janvier” kutlaması için Fransa’da yaşayan öğretmen rahibeler törenlere davet edildi; Sr Emmanuelle, Sr Myriane, Sr Marie-Louis, Sr Marie-Berthe, Sr Isabelle, Sr Anne- Véronique mutlulukla kutlamalara katıldılar.

– “20 Janvier” kutlamaları kapsamında aynı gün NDS’li yazarlara imza günü düzenleniyoruz.

– 21 Şubat 1997’da derneğimizin 10. kuruluş yılı Grande Salle’de gerçekleşen, piyanoda Aydın Karlıbel’in eşlik ettiği Ayla Erduran keman resitaliyle kutlandı.

– 1998 yılının “20 Janvier” kutlamasında okulun St Rose Salonunda NDS’li sanatçıların karma resim/heykel sergisi açıldı.

– Aynı yıl, ilk NDS belgeseli İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı (NDS 69) Prof. Dr. Nükhet Güz tarafından yapıldı, törende gösterildi.

– Mart 2000’de ilk WEB sayfamız (NDS 75) Füsun Minkari tarafından hazırlandı

– Mayıs 2001’de Safranbolu’ya gezi düzenledik, bu ilk İstanbul dışı gezimizi daha sonra diğerleri izledi: Kapadokya, Edirne, İznik, Assos-Çanakkale, Tekirdağ, Afyon, Eskişehir, Göbeklitepe vb.

– 2001’de mezunumuz (NDS 75) Füsun Minkari bu defa NDS Yahoo grubu kurdu.

Daha sonra 2021’de Google gruba geçildi.

– Haziran 2004’de müdürümüz M. Tampigny ile müdür yardımcısı Sr Monique emekli oldular. Onlar için Kuruçeşme Divan’da gerçekleşen öğle yemeğinde mezuniyetlerinin 60, 30, 20 ve 10. yıldönümlerini kutlayan mezunlarımıza da “Anı Diplomaları” sunuldu. Bu etkinlik daha sonra her sene Mayıs ayında düzenlenerek geleneksel bir hal aldı.

Derneğimiz, en büyük ve kapsamlı çalışması okulumuzun kuruluşunun 150. yılı vesilesiyle hayata geçirildi. 2006 yılında, Notre Dame de Sion Lisesi’nin 150. Kuruluş Yılı Kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikleri altı noktada toplayabiliriz:

  1. Mezunlarımızdan (NDS 90) Saadet Özen’in kendisine sağlanan destekle yürüttüğü Vatikan arşivleri de dâhil olmak üzere çok yönlü araştırmanın ürünü olan “Yüz Elli Yılın Tanığı: Notre Dame de Sion” başlıklı kitap Yapı ve Kredi Yayınları tarafından yayınlandı.
  2. Yapı ve Kredi Sermet Çifter Salonunda kitapla aynı başlığı taşıyan “Yüz Elli Yılın Tanığı: Notre Dame de Sion” sergisi açıldı.  Bu çerçevede mezunlarımızın sunduğu konferanslar sergiye renk kattı.
  3. (NDS 90) Saadet Özen’in danışmanlığında Can Dündar ve ekibi tarafından hazırlanan, bir okulun penceresinden Türkiye’nin yüz elli yılının anlatıldığı «Notre Dame de Sion’un Çocukları: Çalıkuşları» adlı belgeselimiz NTV’de yayınlandı.
  4. Ankara Devlet Opera ve Balesi “Çalıkuşu“ balesinin özel bir gösterisi için İstanbul’a davet edildi.
  5. PTT’ye NDS 150. Kuruluş Yılı Anı Pulu ve Milli Piyango İdaresi’ne de logomuzu içeren piyango bileti bastırıldı.
  6. Tasarımını sanatçı (NDS 65) Nelli Gavriyeloğlu’nun gerçekleştirdiği «menekşe broşlar» hazırlandı.

Bu arada 150. yıl etkinlikleri kapsamında yurt dışından davet edilen öğretmen ve rahibelerin de törene katılımı sağlandı.

– Nisan 2006’da ilk yurtdışı gezimizi gerçekleştik. Atina, Selanik ve Kavala’yı kapsayan bu gezide Selanik’te Atamızın evi ziyaret edildi. Atina’da Başkonsolos (NDS 65) Beyza Üntuna’nın bizler için verdiği resepsiyona katıldık.

Bu ilk geziyi daha sonra Viyana, Berlin ve Strasbourg gezileri izledi.

– 2008 yılında Nişantaşı Rumeli Cad. 16/6 adresinde lokalimizi açtık. Notre Dame de Sion’lular İktisadi İşletmesi tarafından işletilen lokalimiz sınıf toplantıları, davetler, doğum günü kutlamaları, çeşitli seminerler çerçevesinde üyelerimize ve arkadaşlarına hizmet verdik. Liji Çizmeciyan, Oya Baydar, Liz Behmoaras, Mine Kırıkkanat, Leyla Tecer-Turgut Çeviker, Atilla Dorsay gibi konuklarla yapılan renkli söyleşileri, imza günlerini vb. bunlara örnek gösterebiliriz. Lokalimizi Haziran 2022 tarihinde kapatmak zorunda kaldık.

– Haziran 2008’de okul bahçesinde ilk “Yaza Merhaba Partimiz” gerçekleşti ve sonra da her sene buna devam edildi.

– Ocak 2009’da okulda yeni açılan Galeri’de (NDS 79) Berna Yeşiltepe’nin küratörlüğünde NDS’li sanatçıların karma resim sergisi düzenlendi.

– 2009 Ekim ayında ilk Dergi-Bülten yayınlandı.

– 2012 yılında derneğimizin 25 yılını belgeleyen film, sanatçı (NDS 62) Leyla Tecer’in yönetmenliğinde gerçekleşti ve “20 Janvier” töreninde gösterildi.

– Okulumuzun 160. yıldönümünü 20 Ocak-12 Mart 2016 tarihleri arasında NDS Galeri’de açtığımız “Tarihin Sonsuzluğunda: Notre Dame de Sion 160 Yaşında” adlı sergi ile kutladık. Sponsorluğunu mezunlarımızın, küratörlüğünü Saadet Özen’in, tasarımını Deniz Orçun’un üstlendiği sergi için kapsamlı bir arşiv çalışması yapıldı.

– Okul yönetimi ile ortaklaşa yürüttüğümüz ve 2008 Kasım’ında TÜYAP Kitap Fuarı’nda açtığımız stantta tanıtımını yaptığımız “NDS Edebiyat Ödülü” projesi 2021’de 13. yılına ulaştı. Mezunlarımızdan oluşan jürimiz her sene o yılın NDS Edebiyat Ödülünü belirlemek için yoğun olarak çalışıyor. Bu kapsamda 11 yıldır Kitap Fuarı’nda değişik konukların katıldığı, yoğun ilgi ile karşılanan birbirinden ilginç temalı paneller düzenlemekteyiz. Atilla Dorsay, Gülten Dayıoğlu, İoanna Kuçuradi, Tahsin Yücel, Tan Oral, Adnan Özyalçıner gibi fuarın onur yazarları, Asuman Kafaoğlu Büke, Atilla Erdemli, Ayfer Ünal, Doğan Hızlan, Enis Batur, Erdal Atabek, Gürsel Korat, Hakan Günday, Işık Aydemir, Murat Belge, Necdet Neydim, Nora Şeni, Osman Şahin, Oya Baydar, Timour Mouhiddine, Turgut Çeviker, Turhan Günay, Yalçın Tosun, Yankı Yazgan gibi her biri kendi alanında yetkin aydın konuklarımız oldu. Sayelerinde tıklım tıklım dolu salonlarda edebiyatseverlerle anlamlı dakikalar yaşadık.

Pandemi nedeniyle “online” olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizi pandemi sonrası üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirmek en büyük dileğimiz!

 

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.