20 JANVIER 2010

Bu seferki 20 Janvier bizler için çok özeldi. NDS Başarı Ödüllerinin ardından, mezuniyetlerinin 50., 40. ve 25. yıl plaketlerini alacak olan arkadaşlarımız arasında NDS için yaptıkları çalışmalarla öne çıkan isimler vardı.

50. yıl mezunlarından Nuriye Arıkan Doğan, hem NDS’liler Derneği kurucularından, hem de Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı; 40. yıl mezunlarından Silva Taşcan Tanel “Neslin Değişen Sesi” İlköğretim Okulu’nun Müdiresi; 25. yıl mezunu Suzan Sevgi ise Notre Dame de Sion’un Türk Müdiresi. Hazırlıklara başlanırken 1960 yılı mezunlarının Erkut Taçkın’ı okula davet etme istekleri göz ardı edilmedi ve kendisine teklif götürüldü. Bu isteğin sebebiyse Erkut Taçkın’ın 1960’da NDS’de bir konser vermiş olmasıydı. O gün okulda olan genç hanımlar 50 yıl sonra, Erkut Taçkın’ı tekrar dinlemek istemişlerdi. Güçlü kişilikleri, bilgileri, görgüleri, anlayışlı ve sevgi dolu tutumları ile gençliğimizde en sevdiğimiz hocalarımızdan olan Soeur Anne-Véronique ve Soeur Marie-Louis’i aramızda görmek de bir başka dileğimizdi. Bilet işleri halledildi; 22 Ocak Cuma gelecekler, 27 Ocak döneceklerdi. 22 Ocak günü kötü hava koşullarına rağmen, Meral Sarıoğlu, Soeur Monique ve ben Atatürk Hava Limanı’nın yolunu tuttuk ve sevgili soeur’lerimizi karşılamaya gittik. İkisi de çok sağlıklı, çok dinç görünüyorlardı. Sevgiyle, sarmaş dolaş olduk. Sr. Marie-Lou-is 93 yaşında olduğunu hatırlattı bize. Sr Anne-Véronique’in neşesinden ve canlılığından hiçbir şey eksilmemiş. 70 mezunlarının kutlamaları 23 Ocak Cumartesi öğle yemeği ile başladı, akşamına ise evimiz sıcaklığındaki lokalimizde devam etti.

Lokalimizde A.B.D.’den, Kanada’dan, İngiltere, Fransa, İsviçre ve İsrail’den gelen dönem arkadaşlarımızla müthiş bir kavuşma heyecanı yaşadık. Birlikte yiyip içip eğlenirken o kadar mutlu ve rahattık ki canımız hiç ayrılmak istemiyordu; ama yarını da düşünmek gerek diyerek gece yarısına doğru evlerimize dağıldık.

Kar yağışı ve buzlanmayı göz önünde bulunduran Yönetim, yine çok ince davranarak, geceden cep telefonlarına mesajlarla, 24 Ocak günü, herkesin minibüslerle evlerine bırakılacağını bildirdi.

24 Ocak günü okula vardığımızda, Loge’da, yakalarımıza violettes’lerimizi taktılar. Uzun zamandır okulu görmeyenleri büyük değişiklikler bekliyordu. Sainte Rose artık Galerie olmuştu; bu yıl kitabı yayınlanan yazar arkadaşlarımız orada kitaplarını imzalıyorlardı: Oya Baydar, Nora Şeni, Mine Kırıkkanat, Mayda Saris, Feyza Zaim, Elif Edes. Onlarla selamlaştıktan sonra English Pub havasındaki kantinden geçerek Grande Salle’e yöneldik.

Derneğimizi her zaman desteklemiş olan, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü doçenti (NDS 75) Füsun Türkmen arkadaşımız, sefirelikten gelen şahane zarafeti, ses tonu, üslubu ile töreni sunmaya başladı.

Açılış konuşmasında Başkan Lale Murtezaoğlu yapılan çalışmalardan, en önemlisi Derneğimizin verdiği burslardan bahsetti. Böylece herkes toplanan üye aidatlarının nasıl değerlendirildiğini görmüş oldu. Ne mutlu bize ki, eğitime bir nebze de olsa katkımız oluyor. Başkanımızın arkasından söz alan Fransa Başkonsolosu ise düzgün Türkçesiyle şaşırttı bizi.

Sonra, sırasıyla okulumuzun müdürü M. Yann de Lansalut ve Türk Müdür Suzan Sevgi söz aldı. Suzan Sevgi, mezuniyetinin 25. yılı dolayısıyla uzun ve duygu dolu bir konuşma yaptı.

Bunun ardından sıra kendi aramızda “NDS Oskarları” saydığımız ödüllerin dağıtılmasına gelmişti. 1970 dönem arkadaşlarımız nörolog Prof. Dr.Suzan Nadi ve kimya mühendisi Yelda Aksoy’la birlikte, ödül alan bütün arkadaşlara; istatistik uzmanı (NDS 54) Prof. Dr. Merih İpek, tiyatro sanatçısı (NDS 79) Esen Özman, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji Ana Bilim Dalı Başkanı (NDS 80) Prof. Dr.Serap Şahinler Arbak’a bakarken göğsümüz kabarıyordu.

Sıra 50., 40., 25. yıl plaketlerinin dağıtılmasına gelmişti. Nuriye Doğan, 50. yıl mezunlarının konuşmasını yaptı, ardından sahneye 50 sene önceki Erkut Taçkın konserini sunmuş olan Erkan Yolaç ile Sezen Cumhur Önal’ı davet etti. İki deneyimli sunucu da eski günleri anıp, zarif esprileri ile törene renk kattılar. 50. yıl plaketlerini mezunlara Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü verdi.

Sıra bize, yani 40. yıl mezunlarına gelmişti. Suzan Nadi, Başkan Lale Murtezaoğlu’na hepimiz adına teşekkür edip küçük bir anı sundu. Plaketlerimizi Sr. Marie-Louis ve Sr. Anne- Véronique’in ellerinden, Ayşe Dağıstanlı ve Meral Sarıoğlu Umar başta olmak üzere pek çok arkadaşımızın katkıları ile toplanan eski resimlerle hazırlanan barkovizyon gösterisi eşliğinde aldık.

25. yıl mezunlarına ise plaketlerini Sr. Isabelle, Sr. Monique, Gönül Orhonlu, Nadya Murat ve Esra Elbeyli verdiler.

Nihayet Erkut Taçkın’ın nostaljik rock konseri ve kokteylden sonra herkes evlerine dağılmaya başlasa da bizim için 20 Janvier henüz bitmiş değildi. 9-10 kişilik küçük bir grup tekrar lokale dönüp uzun sohbetlere daldık.

Bu yılki 20 Janvier buluşmasının bizi eskisinden çok daha fazla birbirimize bağladığını hissettik.

En kısa zamanda tekrar buluşmak ve kavuşmak dileğiyle hepinizi hasret ve sevgi ile kucaklarım.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.