SANAT VE EDEBİYAT ŞÖVALYESİ

(NDS 51) Gencay Gürün, bu yıl 14.sü düzenlenen Yapı Kredi Sigorta Afife Tiyatro Ödülleri’nde Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne layık görüldü. Yaşamı boyunca tiyatro dalında başarılı çizgisini sürdüren Gürün, bu yılki jürinin tek tercihi oldu.

Daha önce de Avni Dilligil “En İyi Yönetmen”, Türk Kadınlar Birliği “Yılın Kadını” ödüllerine layık görülen mezunumuz Notre Dame de Sion Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. London School of Economics’de Uluslararası ilişkiler ve diplomasi konularında lisansüstü diploma alan Gencay Gürün, bir dönem Paris’te konsolosluk görevini de üstlendi. Ankara’ya döndükten sonra 1979’da Devlet Tiyatrosu genel sekreterliği görevlerinde bulundu.

1984–1994 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliği görevini yürüten Gürün; 1995 yılında kendi özel tiyatrosu olan Tiyatro İstanbul’u kurdu.

1996’da İzmir’den XX. Dönem milletvekili seçilerek TBMM’ye giren Gencay Gürün Fransa Hükümeti “Sanat ve Edebiyat Şövalyesi” (Chevalier des Arts et des Lettres) nişanı ve Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktorluk unvanı sahibidir.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.