FLORYA ATATÜRK KÖŞKÜ MÜZESİ

Atatürk ve İstanbul denince hemen akla gelen karelerin çekildiği köşke doğru yol alıyoruz. Günlerden çarşamba, tarih 14 Nisan 2010. Son 6 aydır müze olarak hizmet veren Florya Deniz Köşkü 14 Nisan günü Sion’lu ziyaretçileri ağırladı. Köşke vardıktan sonra müzenin Parlamenterler Evi’nde yemeğimizi yedik, ardından rehber eşliğinde gezimize başladık.

Florya Deniz Köşkü’nde çalışarak dinlenen ve denize giren Atatürk, köşkü son olarak 28 Mayıs 1938 günü kullanmış. Atatürk Deniz Köşkü’ne kıyıya bağlı bir köprü üzerinden geçerek ulaştık. Müzede geniş bir salon, kütüphane, dinlenme ve yatak odaları ile bir banyo bulunuyor. Oldukça mütevazı olan köşkte, Ata’nın odasının hemen yan tarafında manevi kızı Ülkü’nün odası yer alıyor.

Yapımına 1935 yazında başlanan köşk, 43 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmış. Atatürk’ün projenin yapımı için açılan yarışmada Seyfi Arıkan’a ait tasarımı seçmesindeki temel etken, halk plajında İstanbullularla bir araya gelebilme şansı yakalayabilecek olmasıymış. Sadeliğin zarafetle buluştuğu köşkü gezdikten sonra yine tesislerde bir çay molasıyla ziyaretimizi bitirdik.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.