İLK KİTABI "EN ÇOK SATANLAR LİSTESİ" NDE

Liji Pulcu Çizmeciyan’ın İlk Kitabı En Çok Satanlar Listesinde…

Bir zamanlar lisemizin en sevilen Fransız edebiyatı öğretmenlerinden olan, aynı zamanda 1944 mezunumuz Liji Pulcu Çizmeciyan’ın yakın tarihimizle ilgili anılarını derlediği kitabı İş Kültür Sanat Yayınları tarafından yayınlandı.

1946 yılında İngiliz Filolojisi’ni bitiren Liji Çizmeciyan, 1957 de CNRS’den doktora bursu kazanıp Paris’e gitti, Sorbonne Üniversitesi’nde Marcel Proust üzerine doktora tezini tamamladı. 1960’da “De Jean Sauteuil au temps retrouvé” adlı kitabı yayınlandı.

Hayatı boyunca yaşadığı şehirdeki kültürel olayları yakından inceleyen Çizmeciyan, Proust’un ünlü romanından esinlenerek isimlendirdiği anılarında, çocukluk günlerinin İstanbul’unu anlatıyor. Sarıyer’de bir yalıda hayata gözlerini açan sevgili öğretmenimiz, kitabında, ilkokul dönemlerinden başlayarak NDS’teki öğrencilik yıllarına, adları sularla anılan mesire yerlerine, sokak eğlencelerine, şehirde konser veren efsanevi virtüözlere, Menderes döneminde şehrin yaşadığı değişime, Edebiyat Fakültesi’ndeki öğrencilik yıllarında hocası olan Halide Edip  ve aynı fakültenin öğretim üyelerinden Berna Moran’la ilgili anılarına ve daha pek çok konuya değiniyor.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.