MİNE KIRIKKANAT’TAN “ÖRTÜLÜ ÖZGÜRLÜK”

Cumhuriyet Kitapları

Mine Kırıkkanat

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunu (NDS 70) Mine Kırıkkanat, Türkiye’ nin ilk kadın mizah yazarı olarak başladığı yazın yaşamına, Cumhuriyet’ in İspanya, Milliyet’in Fransa muhabirliği, Radikal ve Vatan Gazetelerindeki köşe yazarlığıyla devam etmiştir.

Yeniden ustalar arasına dönüş olarak nitelendirdiği bu son dönemde ise Cumhuriyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor.

TV 5 Monde kanalının yabancı gazetecileri arasında yer alan Kırıkkanat’ ın bugüne kadar deneme, araştırma, öykü ve üç tanesi fransızcaya çevrilmiş roman türünde toplam 12 eseri bulunuyor.

“Bir Gün Gece”, “Destina’’, ‘’Bir Nehir Roman’’, ‘’Umudun Kırık Kanatları’’ ve “Aşk Varmış Aşk Yokmuş” dan sonra, ‘’Örtülü Özgürlük’ ‘isimli son kitabıyla yeniden okurlarıyla buluşan yazarımız, bu defa da toplumun büyük kesiminin özlediği, dilediği ama bir türlü oturtamadığımız demokrasiyi sorguluyor ve örnekler vererek eşitlik, özgürlük gibi kavramlar barındıran bu yaşam tarzını benimseyemeyen ve dolayısıyla da haklarını yeterince kullanamayan ya da kullanması engellenen kadınlarımızı konu ediyor. Kendisi de bu kitabı, kadını kadının gözünde bile küçülten bir erkek faşizmine, bir baskı kültürüne isyan olarak okumamızı öneriyor. Türkiye’ ye demokrasinin yasalardan önce düşüncelerdeki özgürlük ile geleceğini vurguluyor.

 

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.