KOPENHAG ULUSLARARASI EDEBİYAT FESTİVALİ’NDEKİ TEMSİLCİMİZ

Mezunumuz, (NDS 59) Oya Baydar ülkemizi temsilen Kopenhag Uluslararası Edebiyat Festivali’nde!

2011’de ITEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali ile Kopenhag Uluslararası Edebiyat Festivali  arasında başlayan işbirliği bu yıl Türk yazarların Kopenhag’a misafir olmalarıyla devam ediyor.

7-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Kopenhag Uluslararası Edebiyat Festivali için (NDS 59) Oya Baydar, Hakan Günday ve Aslı Erdoğan Kopenhag’a davet edildiler. Üç Türk yazar festival için Kopenhag’a giderek 20 ayrı ülkeden 50 yazarla birlikte edebiyat severlerin karşısına çıkacaklar.

ITEF, geçtiğimiz yıl Profesyonel Buluşmalar Programı çerçevesinde Kopenhag Uluslararası Edebiyat Festivali koordinatörü Ivan Rod ile festivalin “Edebiyatta Kimlik” oturumunda söz almak üzere  Danimarka’nın dikkat çeken genç yazarlarından Josephine Klougart’ı konuk etmişti.

Festivalin yaptığı açıklamada “Türkiye’nin birçok alanda olduğu gibi edebiyat alanında da adından söz ettirmeye başlayan bir ülke haline gelmesi nedeniyle Türk yazarları festival için Kopenhag’a davet ettik,” ifadesine yer verildi.

Oya Baydar 1971′deki 12 Mart Darbesi sırasında, Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) üyesi olarak, sosyalist kimliği nedeniyle tutuklandı ve üniversiteden ayrıldı. 1972-1974 arasında Yeni Ortam, 1976-1979 arasında Politika gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Eşi Aydın Engin ve Yusuf Ziya Bahadınlı ile birlikte İlke dergisini kurdu. 12 Eylül Darbesi sırasında yurtdışına çıktı ve 12 yıl boyunca Almanya’da sürgünde kaldı. Burada, sosyalist sistemin çöküş sürecini yakından yaşadı. Bu süreci 1991’de yayımladığı Elveda Alyoşa adlı öykü kitabında anlattı. 1992’de Türkiye’ye döndü. Tarih Vakfı ve Kültür Bakanlığı’nın ortak yayınları olan İstanbul Ansiklopedisi’nde redaktör ve Türkiye Sendikacılık Ansiklopedisi’nde genel yayın yönetmeni olarak çalıştı.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.