Rousseau ve Türkiye (Düşler ve Kuramlar)

Sergi açılışı, 3 Mayıs 2012 , saat 18.30‘da, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Sayın Monika Schmutz Kırgöz’ün yüksek himayelerinde gerçekleşecektir.

Sergi, İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Galerisinde düzenlenecektir.

Bu sergi,  Rousseau’nun hayatını ve yapıtlarını, kitaplardan ayrıntılı bilgi edindiği, 1705 – 1711 arasında “Sarayın Saatçisi” olan babasından dinledikleri, seyyahların anlattıkları ve Batı’da dolaşan Bâb-ı Âli tasvirleriyle gözünde canlandırdığı Osmanlı Devleti’ne yaptığı atıflar açısından ele alarak, geniş bir izleyici kitlesine sunmayı amaçlamaktadır. Sergi, ayrıca, çağdaş Türkiye’de Rousseau’nun edebî, entelektüel ve siyasal açılardan bazı etkilerini de sunacaktır.

Sergi Sorumluları :
Dr.  Martin Stern (NDS, Rousseau Derneği)
Rémy Hildebrand (Avrupa Jean-Jacques Rousseau Kurulu Başkanı)

Destekleyenler :
İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, Cenevre İkonografi Merkezi, Cenevre Halk ve Üniversite Kütüphanesi (BGE), Espace Rousseau (Cenevre), Montmorency Jean-Jacques Rousseau Müzesi, Avrupa Jean-Jacques Rousseau Kurulu, Patek Philippe Müzesi (Cenevre), İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Swiss Air

Sergi, 2 Mayıs 2012‘den 2 Haziran 2012’ ye kadar (pazar günleri hariç)  her gün saat 11:00 – 18:00 arası; gösteri ve konser günleri ise saat  20:00’ ye kadar gezilebilir.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.