KADINLAR VE MANZARALAR – L. DA VİNCİ

Lisemiz sanat galerisi “La Galerie” 8 Aralık 2011-22 Ocak 2012 tarihleri arasında özel bir sergiye ev sahipliği yaptı. Rönesansın en büyük dehalarından Leonardo da Vinci’nin reprodüksiyonlarının toplandığı “Kadınlar ve Manzaralar” adlı serginin tasarımı Ars La-tina Derneği tarafından gerçekleştirildi. Kamu yararına çalışmalar yapması ile tanınan derneğin amacı Latin ve Akdeniz kültürlerinin özelliklerini ve havzanın ortak mirasını sergi ve referans eserler aracılığıyla geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Portre tabloların arkasına manzaralar yerleştiren ilk ressam olma özelliğini taşıyan Leonardo da Vinci’ nin eserleri galeride farklı bir teknik uygulanarak sergilendi. İtalyanların “particolare” dedikleri tarzdaki çalışmalarla, Da Vinci’ nin en önemli tablolarının bazı kesitleri başlı başına birer sanat eseri niteliği kazanacak şekilde düzenlendi. Ciddi bir renklendirme çalışmasıyla birlikte reprodüksiyonların hafif ve sağlam tuval malzeme üstüne aktarılması ve aslına çok yakın bir şekilde basılmasını içeren teknik sayesinde, yüksekliği 2,40 m. ve genişliği 1 ila 3 metre arasında panolar halinde büyütülen tablo kesitlerinde, sanatçının titiz ve ayrıntılara önem veren çalışmasına dikkat çekilmek istendi.

Sergilenen tuvallerde özellikle ”La Vierge, l’Enfant Jésus et sainte Anne” ,“La Belle Ferronniere”, “La Jaconde”,”La Dame à l’her-mine- Cecilia Gallerani” adlı kadın portrelerine ağırlık verilmiş, sanatçının hem kendi dönemi, hem de kendinden sonraki dönemlere yaptığı teknik katkılar başarıyla tanıtılmıştır.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.