ORYANTALİZM VE HAYIRSEVERLİĞİN İTTİFAKI

2008’den beri İstanbul’daki Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’nü yöneten (NDS 66) Nora Şeni’nin son eseri "Oryantalizm ve Hayırseverliğin İttifakı" Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlandı. Şeni bu kitabında, hayırsever işadamlarının kurduğu okullar ve hastanelerle 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’na da damgasını vuracak insanseverlik hareketinin gelişimini anlatırken, zaaflarıyla, kırılganlıklarıyla, idealleriyle teker teker insanların, insanseverliğin bu öncülerinin renkli hayat öykülerini de okura aktarıyor.

Nora Şeni liseyi Notre Dame de Sion’da bitirdikten sonra Fransa’da iktisat okudu. Doktorasını bitirdikten sonra Paris VIII Üniversitesi Şehircilik Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. Tarih, kent tarihi ve antropolojisi konularında araştırmalar yaptı.

Halen belgesel film çalışmaları da olan yazarımızın daha önce çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanmış olan Marie ve Marie – Konstantiniye’de Bir Mevsim 1856-1858, Camondolar-Bir Hanedanın Çöküşü, Seni Unutursam İstanbul adlı kitapları ve bilimsel dergilerde çoğu Fransızca olarak yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.