HSBC’NİN AKIL DANIŞTIĞI TÜRK

HSBC Türkiye’nin Genel Müdürü ve Genel Grup Müdürü (NDS 79) Piraye Antika, Ingiliz finans devinin icra komitesine danısman seçildi. Küresel ölçekte zirveye çıkan ilk Türk bankacı ünvanını tasıyan Antika, NDS’nin gurur kaynagı oldu.

ILKLERE IMZA ATAN BANKACI

Piraye Antika, kariyerinde birçok ilke imza attı. Türkiye’nin ilk kadın genel müdürü olarak Türk finans tarihine geçen mezunumuz, en uzun süre genel müdürlük yapan kadın bankacı ünvanını da elinde bulunduruyor. Türkiye Bankalar Birligi yönetiminde de olan Antika, aynı zamanda Uluslararası Yatırımcılar Dernegi’nin de (YASED) Baskanı.

Notre Dame de Sion Lisesi’ni bitirdikten sonra Bogaziçi Üniversitesi Iktisat Bölümü’nden mezun olan Piraye Antika University of Iowa’da Matematiksel Ekonomi üzerine doktora yaptı. Bir süre dünyanın önde gelen bankalar ından Chase Manhat tan Bank ’ ta çalıştı. 1990-93 yılları arasında Midland Bank Türkiye`de Kurumsal Bankacılık/Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak bulunan Antika, daha sonraki yıllarda Banka’nın Genel Müdürü olarak çalışmış ve 1998’den bu yana HSBC Türkiye’nin Üst Düzey Yöneticisi (CEO) olarak görevini sürdürmektedir.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.