“İSTANBUL’LU RUM RESSAMLAR”

Bir Zamanlar Yayıncılık

Mayda Saris

Gazetecilik mesleğini, İstanbul’da  haftalık Agos gazetesinin yayın koordinatörü olarak sürdüren (NDS 74) Mayda Saris’in son eseri “İstanbullu Rum Ressamlar” Birzamanlar Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Alanında bir ilk olan 384 sayfalık büyük boyutlu bu  kitabında Saris, Osmanlı ve Türk kültürüne önemli katkılarda bulunmuş ve yüzyıllar boyu İstanbul’un sanatsal gelişiminde etkin rol oynamış iki yüze yakın İstanbullu Rum ressamın biyografisine ve eserlerinden beş yüzü aşkın örneğe yer vermektedir. Yaklaşık 5 yıl süren bir çalışmanın sonucu olan eser Türkçe ve İngilizce olarak basıldı.

Mayda Saris, Notre Dame de Sion’u 1974’te bitirdikten sonra aynı yıl girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Bölümü’nde öğrenim görürken, Mimar Sinan Üniversitesi’nde konuk öğrenci olarak Çağdaş Sanat Tarihi derslerine katıldı.

Yazarın daha önce çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanmış “Başlangıcından Günümüze Ermeni Resim Sanatı “adlı kitabı, “Bir İstanbul Ressamı: Mıgırdiç Civanyan” adlı çalışması bulunmaktadır. Jean Kéhayan’ın L’Apatrie adlı romanını “Vatansız” adıyla Türkçeye çeviren Saris, Agos gazetesi için 2001-2007 yılları arasında yaptığı ve kitaplaştırmak için yeniden ele aldığı otuz söyleşiyi, “İzi Kalır Hatıraların” adlı kitabında bir araya getirmiştir.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.