ARZU ÖZTÜRKMEN’İN BAŞARISI

1994 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olan (NDS 83) Arzu Öztürkmen profesörlük unvanı aldı. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra 1991 yılında Indiana Üniversitesi Folklor Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı, 1993 yılında da Pennsylvania Üniversitesi Folklor Bölümü’nden doktorasını aldı. Mezunumuz şu an Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde “Gösteri Sanatları Tarihi”, “Sözlü Tarih”, “Tarih ve Antropoloji”, “Cumhuriyet Döneminde Kültür ve Halk Edebiyatı” derslerini veriyor.

Yerli ve yabancı dergilerde Türkiye’de folklor araştırmaları, halkevleri, milli bayramlar ve dans tarihine ilişkin çeşitli makaleleri yayınlanmış olan Öztürkmen’in Türkiye’de Folklor ve Milliyetçilik adlı eseri 1998 yılında İletişim Yayınları arasında çıkmıştır.

Prof. Dr. Arzu Öztürkmen TÜBİTAK Sosyal ve İnsani Bilimler Araştırma Ödülü, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Araştırmada Üstün Başarı Ödülü, Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Bilim İnsanı Ödülü, Amerikan Araştırma Enstitüsü Doktora Sonrası Ödülü, MERC (Ortadoğu Araştırma Yarışması Ödülü), Oxford Üniversitesi Çağdaş Türkiye Programı Ziyaretçi Öğretim Üyesi Ödülü gibi pek çok ödülün de sahibidir.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.