ARTHAUS MUSIK TARAFINDAN HAZIRLANAN DVD’NİN 2. Sİ ÇIKTI

Güher ve Süher Pekinel kardeşlerin Arthaus Musik tarafindan hazırlanan, ikilinin dört canlı konserini içeren iki DVD’nin birincisi geçtiğimiz yıl sonunda piyasaya çıktı.

DVD’de Luzern Piyano Festivali’nin açılış konseri, Pekinel’lerin yeni yıl konseri, Sir Colin Davis yönetiminde London English Chamber Orchestra ile icra ettikleri Mozart’in konçertosu yer alıyor.

İlk piyano derslerini bir piyanist olan annelerinden alan Pekinel’ler ilk konserlerini de altı yaşında verdiler. An-kara Filarmoni’yle üç yıl sonra verdikleri konserle bir or-kestra eşliğinde ilk performanslarını sergilemiş oldular. Kısa bir süre Notre Dame de Sion’da okuduktan sonra Paris Konservatuarı ve Frankfurter Musikhochschule’ye devam eden ikizler, Rudolf Serkin’in daveti üzerine Philadelphia’daki Curtis Institute of Music’e gittiler. Claudio Arrau ve Leon Fleisher ile de çalışan Pekinel’ler müzik eğitimlerini 1978’de Julliard School’da tamamladılar.

İlk olarak 1984’de Herbert Von Karajan tarafında keşfedilen, bunu takiben Salzburg Festivali’ne davet edilen sanatçılar Berlin Filarmoni, Los Angeles Filarmoni, New York Filarmoni, İsrail Filarmoni, Concertgebouw Amster-dam, İngiliz Oda Orkestrası, RAI Milano ve Orchestre de la Suisse Romande gibi ünlü orkestralarla birlikte çaldılar.

ABD, Almanya, İtalya ve Fransa’da yapılan uluslararası yarışmalarda hem duo hem de solo olarak birincilikler kazanan,1978’de UNESCO’nun Dünya Müzik Haftası’nda Federal Almanya Cumhuriyeti’ni temsil eden ve gene birinci olan sanatçılar, bugün dünyanın en önemli piyanistleri arasında sayılıyorlar.

Pekinel’ler bunun yanı sıra TEV tarafından İstanbul Gebze’de kurulan ve üstün yetenekli çocukların eğitildiği TEVITÖL bünyesinde “Müzik Bölümü”nü finansmanını üstlenerek kurdular. Bu proje sayesinde okulun müfredatına müziğin de eklenmesini sağlamış olan sanatçılar, sistemin ileride tüm okullara yayılmasını hedefliyorlar.

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.