SELANİK, ATİNA GEZİMİZ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ  Atina-Pire Başkonsolosu 
Beyza Üntuna’nın  Konuşması – 27 Nisan 2007

Muhterem Büyükelçim Tahsin Burcuoğlu ve Sefirem Efsane Burcuoğlu, İstanbul Notre Dame de Sion’lular Derneği  Başkanı Sayın Lale Murtezaoğlu ve Üyeleri ile Atina’ daki Sevgili Notre Dame de Sion’lular, 
Basın Yayın Organlarımızın Güzide Temsilcileri ve Kıymetli Misafirler.

Şu an Değerli Büyükelçim ile Sefiremin yüksek huzurlarında, İstanbul’dan gelen sevgili NDS’lileri, Atina’da yaşayan değerli arkadaşları, can kardeşleri ile Türkiye Cumhuriyeti Atina-Pire Başkonsolosluk Konutunun çatısı altında buluşturmanın sonsuz onur ve gururu içinde, hepinize “hoşgeldiniz ve sefalar getirdiniz” diyor, neşeli vakitler geçirmenizi diliyorum. “BREF, JE SOUHAITE DE TOUT COEUR LA BIENVENUE A TOUTES NOS CHERES ANCIENNES ET A NOS CHERS INVITES!”. 

Notre Dame de Sion’lular Derneği, Okulumuzun 1856’daki kuruluşunun 150. yıl kutlama etkinliklerine, 2005 Kasım’ında Ankara’da, İstanbul’dan üyelerimiz ve Atina’dan Atina Vulgaris Erel ile benim de katıldığım bir törenle başlamış, 2006’da bu faaliyetleri yoğun bir şekilde  sürdürmüş ve 2007 yılında da Kavala, Selanik ve Atina’yı içeren bu Yunanistan gezisiyle adeta taçlandırmıştır. Sayın Başkanımızın, bu konuda sizleri ayrıntılı olarak bilgilendireceğini varsayarak, bu hususları izninizle burada kısa kesiyorum.

Öte yandan, bu akşam aramızda Tel Aviv’den gelen sınıf arkadaşım Bella Koronyo Gerşon’un da bulunmasının, bu buluşmamıza üçüncü bir boyut kazandırdığını Marie Thérese Hadjiangelidis Collaro ve Yeranuhi Ayda Mihailidis Baylık ile birlikte 1965 mezunlarının 4 temsilcisi olarak aranızda yer aldığımızı, özellikle vurgulamak istiyorum.

Her şeyden önce, bu akşam mevcudiyetleri ile bizleri onurlandıran, kardeş okul Saint Joseph mezunu, Büyükelçim Sayın Tahsin Burcuoğlu ve Muhterem Eşine şahsım ve sizlerin adına en derin şükranlarımı sunuyorum.
./..

Tel Aviv Büyükelçiliğimizdeki I. Müsteşarlık görevim sırasında (1993-1997) 100’ü aşkın NDS’li mezun (anciennes) bulmuş ve birlikte çeşitli toplantılar yapmıştık. Hatta Soeur Miriame ile birlikte Kudüs’ün Ein Kerem Köyündeki Notre Dame de Sion’un merkezine bir gezi düzenlemiş ve orada bulunan Soeur Clotilda’nın mezarını da ziyaret etmiştik!

Başkan Lale Murtezaoğlu’nun bana göndermiş olduğu 26 kişilik listedeki NDS’lilerin sayısını bu defa Atina’da, başta Büyükelçiliğimizin Sekreteri Karin Skotiniyadis Çizmeciyan (1983) ile emekli Büyükelçi Sekreteri Atina Vulgaris Erel’in (1961) yardımları ve destekleriyle 36’ya yükselttik. Temennim bu sayıyı ilk aşamada elliye ulaştırmak. Bu konuda NDS’li olmayan (Zapyon lisesi mezunu) Sekreterim Maria Köseoğlu ile bu daveti gerçekleştirmemdeki cansiperane katkılarından dolayı Başkonsolosluğumuzun tüm personeline de en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Bugün aramızda ayrıca Atina’da yerleşik Türkçe ve Yunan Dil Kültür Merkezi PERUGİA’nın Müdürü ve Yöneticisi Sayın Tina Zogopoulou ile Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER)’in temsilcisi Sayın Elif Leblebici de bulunuyorlar.

PERUGİA ve TÖMER arasında 25 Kasım 2006 tarihinde benim de Sayın Büyükelçimizi temsilen katıldığım bir törende, bir İşbirliği Sözleşmesi ile Ek Protokol imzalanmıştı. Bu konuda Perugia Yayınlarının Atina’da Holiday İnn Oteli’nde 28-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştireceği “Kosmos Yabancı Dil Kitapları Tanıtım Sergisi” ile bu bağlamda Ankara Üniversitesi TÖMER Dil Merkezi Öğretim Görevlisi Sayın Elif Leblebici’nin 28 Nisan Cumartesi günü saat 15:00’de aynı yerde (Salon Kosmos B)’de vereceği “Türk Dili TÖMER Sertifika Sistemleri ve Yayınları” hakkındaki konferansına davetlerini de bilvesile sizlere iletiyor ve kendilerine başarılar diliyorum.

Sözlerime son vermeden önce aramızda bulunan Okulumuzun emekli İngilizce Öğretmeni Sayın Julia Harisiyadis ve emekli Sekreteri Sayın Urania Haralambopoulou ile kıdemli mezunu (1954 yılı) Sayın Eleonora Kairi Hacopoulou’yu şahsım ve hepiniz adına saygı ve sevgi ile selamlıyor, biraz sonra bu yıl 50. yıl mezuniyet törenlerine katılımı için kendisine ulaşılamayan Sayın Despina Kler Konstantinidis’e 50. yıl anı plaketinin, bu defa sizlerin huzurlarında Sayın Başkanımız Lale Murtezaoğlu tarafından tevdi edileceğini müjdeliyorum.

Sözlerime son verirken, hepinize hoşça ve dostça vakitler geçirmenizi temenni ediyor ve sözü NDS’liler Derneği Başkanı Sayın Lale Murtezaoğlu’na bırakıyorum. 

İzninizle….   

NDS’ liler Derneği Başkanı Lale Muırtezaoğlu’ nun Konuşması

Atina, 27/04/2007

Türkiye Cumhuriyetinin Değerli Atina Büyükelçisi Sayın Tahsin Burcuoğlu ve Sayın eşleri,  Değerli Atina-Pire Başkonsolosumuz, Kendisiyle her zaman gurur duyduğumuz, mezunumuz Sn.Beyza  Üntuna,  Değerli Basın Mensupları, Sevgili Notre Dame de Sion’lular, İşte dost ülke Yunanistan’da, Atina’da,Türk Başkonsolosluğu konutunda birlikteyiz.  Egenin iki yakasında, örfleri, adetleri bir, iki kardeş ulus, Başkonsolosumuz, Değerli üyemiz Sn.Beyza Üntuna’ nın gayretleriyle okuldaşlarını buluşturdu. 

NDS camiasının övünç kaynağı,Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ nın liyakat sahibi, güzide evladı, kendisini tanımaktan  kıvanç duyduğumuz arkadaşımız Sn. Beyza Üntuna, gittiği her ülkede devletimizi başarıyla temsil etmenin yanında, tüm Notre Dame de Sionlu’ ları toplayıp, birleştirici unsur olmuştur. Aynı atılımı burada da yaparak, Atina’ da yaşayan, doğma büyüme İstanbul’ lu öğretmen ve mezunlarımızı,

İstanbul’ dan gelen bizlerle bu çatı altında buluşturarak hasret gidermemizi sağlamıştır.  

Aynı havayı solumuş, aynı anıları paylaşmış biz NDS’ liler, mutlulukların en büyüğünü yaşamaktayız.
Kendisine,gösterdiği bu alicenaplık ve güzel resepsiyon için, sonsuz teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunarız

Notre Dame de Sion’ lular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Lale Murtezaoğlu

Selanik’ de Anı Defterine Bıraktığımız Mesajımız

AZİZ   ATAM,

Bizler, senin ilke ve inkilaplarına bağlı, yüzümüzü batıya dönmüş, laik, çağdaş, demokrat, üniter devlet yapısına , hukukun üstünlüğüne inanan, Türk kadınlarıyız.

İşte, senin doğduğun evde, Selanik’ teyiz. Ne mutlu bize ki, senin gibi bir ulu önder’ e sahip olmuşuz !

Tükenmiş bir ülkeyi, dehasıyla yoktan var etmiş, bir “Kurtuluş Savaşı” ile mucize yaratmış ve en mühimi,  biz Türk Kadınları’ na, seçme-seçilme, kılık kıyafet gibi, yaptığın o müthiş devrimlerle, eşitlik sağlamışın.

Bizler, kadın olarak, bahşetmiş olduğun bu haklar için, yolumuzu açtığın için, sana minnettarız!

Canımız pahasına, haklarımızı ve vatanımızı korumaya, senin yolunda yürümeye kararlıyız. Sen rahat uyu Aziz Atam ! Emanetin bizde yaşıyor.

Notre Dame de Sionlu’ lar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Lale MURTEZAOĞLU

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.