MAYDA SARİS’DEN SÜRGÜNDE BİR RESSAM JAK İHMALYAN

Notre Dame de Sion’dan 1974 yılında mezun olan Mayda Saris, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Bölümü’nde öğrenim görürken, Mimar Sinan Üniversitesi’nde konuk öğrenci olarak Çağdaş Sanat Tarihi derslerine katıldı. Moda tasarımı eğitimi aldı. 1990-95 döneminde plastik sanatlar, antikacılık, felsefe ve sanat tarihi alanlarında çalıştı. Halen, Paros Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Mayda Saris’in son kitabı Sürgünde Bir Ressam Jak İhmalyan A Painter in Exile , Ara Güler’in önsözü ve fotoğraflarıyla Bir Zamanlar Yayıncılık’tan çıktı. Kitabın tanıtımı, 24 Mayıs 2013’de Yunanistan Konsolosluğu’nda yapıldı. Konsoloslukta aynı zamanda Jak İhmalyan’ın eserlerinden oluşan bir sergi de düzenlendi.

Siyasi görüşü nedeniyle 1940’ların Türkiyesi’nden kaçmak zorunda kalan ve resim çalışmalarını sürdürdüğü Moskova’da ülke hasretiyle hayata veda eden ünlü ressam Jak İhmalyan’ın çalkantılı yaşamını ve sanat yolculuğunu inceleyen kitapta, 1940’ların Türkiyesi’nde sanat, Jak İhmalyan’ın İstanbul’daki yaşamı, hapishane günleri ve sürgün yılları ele alınıyor.

Mayda Saris’in kitabında, Nazım Hikmet’in yakın arkadaşı olan İhmalyan’ın önemli eserlerini belgeleyen yaklaşık 400 adet tablosunun yanı sıra, sanat dünyasının ünlü isimleri ve yakın arkadaşlarının Jak İhmalyan’ı anlatan yazı ve röportajları da yer alıyor.

 

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.