MARTIN STERN, JEAN JACQUES ROUSSEAU’ YU ANLATIYOR …

16 Mayıs Çarşamba günü 18:30′ da “Fransız Kültür Merkezi” nde düzenlenecek etkinlikte, Martin Stern, Jean-Jacques Rousseau’ nun 300. doğum yılında yayınlanan “Jean-Jacques Rousseau, la conversion d’un musicien philosophe” isimli kitabı vesilesi ile müzisyen Jean-Jacques Rousseau’ yu anlatıyor.

Anlaşılmaz bir biçimde İtalyan müziğine kendini kaptıran Rousseau, dil ve müzik alanlarında klasik Fransız estetiğini tehlikeye atabilecek kadar güçlü bir felsefe geliştirdi.

Rousseau’ nun müzik ile ilgili kuramlarını, bestelerini ve farklı yazılarını karşılaştırmalı olarak analiz eden Martin Stern, bu sorunsal müzikal dönüşümün Rousseau’ nun felsefi ve edebi eserleri üzerinde oluşturduğu sıra dışı teorik verimliliği gözler önüne seriyor.

Felsefe alanında doktorası bulunan Stern, barok estetiği ve Rousseau uzmanı olarak 18. yüzyıl ile ilgili uluslararası kolokyumlara konuşmacı olarak sık sık davet edilmektedir. Stern, Fransız Kültür Merkezi ortaklığı ile “Rousseau ve Türkiye” adlı bir proje yürütmektedir. Lille Konservatuvarında barok dönemi müziği dalında öğrenim görmüş olan bu çok yönlü müzisyen, aynı zamanda “İstanbul Frankofon Müzik Okulu” nun (EFMI) yöneticisidir.

Online Davetiye

 

Pin It on Pinterest

Lütfen sayfayı yenileyiniz.